Bezpłatne szczepienia przeciwko pneumokokom dla dzieci mieszkających w Częstochowie

3 sierpnia 2013 | Akcje prozdrowotne, Szczepienia

Uprzejmie informujemy, że Gmina Miasta Częstochowy finansuje kolejne działania z zakresu profilaktyki pierwotnej. Przyjęty do realizacji program zdrowotny: „Program profilaktycznych szczepień dzieci przeciwko pneumokokom zamieszkałym na terenie miasta Częstochowy na lata 2013-2017” ma na celu zmniejszenie zapadalności i umieralności na inwazyjne i nieinwazyjne choroby pneumokokowe wśród dzieci.

W bieżącym roku zaplanowano wykonanie 1500 szczepień u dzieci od 24 do 35 miesiąca życia zabezpieczając ich finansowanie w wysokości 400 000,00 zł. W Programie zakłada się szczepienie dzieci przeciwko pneumokokom szczepionką skoniugowaną Prevenar. Ogłoszony konkurs ofert ma na celu wybór realizatora, który zorganizuje i przeprowadzi ten Program szczepień ochronnych.

Jest to już trzeci Projekt mający na celu poprawę stanu zdrowia dzieci zamieszkałych na terenie miasta Częstochowy poprzez przeprowadzenie skutecznych szczepień przeciwko chorobom zakaźnym i zakażeniom. Trwa program szczepień ochronnych przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) a wkrótce Pan Prezydent ogłosi konkurs na wybór realizatora Programu szczepień przeciwko grypie skierowany do dzieci uczęszczających do przedszkoli w Częstochowie oraz dzieci chore na choroby przewlekłe i nowotworowe. Proponujemy Panu Prezydentowi również rozważenie wdrożenie Programu profilaktycznych szczepień przeciwko meningokokom dla dzieci. Bardzo cenne są wszystkie działania profilaktyczne mające na celu zwiększenie dostępności do skutecznych szczepionek.

W trwającym konkursie ofert Poradnia Promocji Zdrowia Przychodni „Południe” złożyła swoją ofertę.

Co to są pneumokoki?

Pneumokoki to bakterie chorobotwórcze, które zwykle występują w jamie nosowej i w gardle zdrowych dzieci. Bakterie te, łatwo się przenoszą np. poprzez kichnięcie czy kaszel, a ich nosicielstwo w grupie małych dzieci jest w Polsce powszechne. Według badań ponad 60% polskich dzieci w żłobkach i przedszkolach oraz 22% dzieci wychowywanych w domu jest nosicielami pneumokoków mogących wywołać wiele groźnych chorób takich jak sepsa czy zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych.

Już od lat Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje Szczepienia za najlepszy i najskuteczniejszy sposób zapobiegania groźnym zakażeniom, a choroby pneumokokowe za priorytet pośród chorób, którym można zapobiegać szczepiąc. Dlatego zachęcamy Państwa do skonsultowania ze swoim lekarzem, a następnie do zgłoszenia się na bezpłatne szczepienie.

O rozstrzygnięciu konkursu i adresach Przychodni, w których będą się odbywały szczepienia ochronne przeciwko pneumokokom poinformujemy na naszej stronie internetowej . Zapraszamy również do zapisania się na listę subskrybentów naszego Newslettera.

Szanowny Rodzicu,Jeżeli Twoje Dziecko mieszka na terenie Gminy Miasta Częstochowy, jest pomiędzy 24. a 35. miesiącem życia i nie zostało wcześniej zaszczepione przeciwko pneumokokom, skonsultuj się ze swoim lekarzem i poproś go o zakwalifikowanie do szczepienia.To jedyna szansa, aby skorzystać z bezpłatnej ochrony przed groźnymi dla zdrowia dziecka pneumokokami. Zachęcamy do skorzystania z tej możliwości.Twoje dziecko może zostać zaszczepione szczepionką 13-walentną (PCV 13) stanowiącą w tej chwili najszerszą, z dostępnych ochronę.

Nie czekaj, skorzystaj z bezpłatnej profilaktyki!

Speak Your Mind

*