Bezpłatne szczepienia przeciwko pneumokokom

Uprzejmie informujemy, że Prezydent Miasta Częstochowy rozstrzygnął konkurs  na realizatora programu zdrowotnego: „Program profilaktycznych szczepień dzieci przeciwko pneumokokom zamieszkałym na terenie miasta Częstochowy na lata 2013-2017”, którego celem jest zmniejszenie zapadalności i umieralności na inwazyjne i nieinwazyjne choroby pneumokokowe wśród dzieci.

Głównymi realizatorami zostały wybrane (podobnie jak w roku ubiegłym) następujące podmioty lecznicze:

  • Przychodnia Lekarska „Południe” przy ul.Mireckiego 29 a,
  • Przychodnia Lekarska „Północ” przy ul.Andersa 12.

Realizatorzy z Partnerami zapraszają już do realizacji Programu zainteresowanych rodziców/opiekunów prawnych. Adresy Przychodni, w których będą się odbywały szczepienia ochronne przeciwko pneumokokom są umieszczone na naszej stronie internetowej www.lepiejzapobiegac.info. Zapraszamy również do zapisania się na listę subskrybentów naszego Newslettera.

W bieżącym roku Urząd Miasta Częstochowy zaplanował wykonanie 1450 szczepień u dzieci od 24 do 35 miesiąca życia zabezpieczając w budżecie ich finansowanie w wysokości 372 000,00 zł. W Programie zakłada się szczepienie dzieci przeciwko pneumokokom szczepionką skoniugowaną, 13-walentną Prevenar.

Jest to jeden z trzech Programów mających na celu poprawę stanu zdrowia dzieci zamieszkałych na terenie miasta Częstochowy, poprzez przeprowadzenie skutecznych szczepień przeciwko chorobom zakaźnym i zakażeniom. Wkrótce Pan Prezydent ogłosi Konkurs na wybór realizatora szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), w którym zaproponujemy szczepionkę Cervarix. Zgodnie z Charakterystyką Produktu Leczniczego szczepionka będzie podawana w dwóch dawkach, co zwiększy poziom wyszczepialności ze względu na podawanie w 0 i 6 miesiącu. Trzecim Programem to bezpłatne szczepienia przeciwko grypie przedszkolaków i dzieci chorych na choroby przewlekłe. Proponujemy Panu Prezydentowi również rozważenie wdrożenie Programu profilaktycznych szczepień przeciwko meningokokom dla dzieci. Bardzo cenne są wszystkie działania profilaktyczne mające na celu zwiększenie dostępności do skutecznych szczepionek.

Co to są pneumokoki?

Pneumokoki to bakterie chorobotwórcze, które zwykle występują w jamie nosowej i w gardle zdrowych dzieci. Bakterie te, łatwo się przenoszą np. poprzez kichnięcie czy kaszel, a ich nosicielstwo w grupie małych dzieci jest w Polsce powszechne. Według badań ponad 60% polskich dzieci w żłobkach i przedszkolach oraz 22% dzieci wychowywanych w domu jest nosicielami pneumokoków mogących wywołać wiele groźnych chorób takich jak sepsa czy zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych.

Już od lat Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje Szczepienia za najlepszy i najskuteczniejszy sposób zapobiegania groźnym zakażeniom, a choroby pneumokokowe za priorytet pośród chorób, którym można zapobiegać szczepiąc. Dlatego zachęcamy Państwa do skonsultowania ze swoim lekarzem, a następnie do zgłoszenia się na bezpłatne szczepienie.

Szanowny Rodzicu,
Jeżeli Twoje Dziecko mieszka na terenie Gminy Miasta Częstochowy, jest pomiędzy 24. a 35. miesiącem życia i nie zostało wcześniej zaszczepione przeciwko pneumokokom, skonsultuj się ze swoim lekarzem i poproś go o zakwalifikowanie do szczepienia. To jedyna szansa, aby skorzystać z bezpłatnej ochrony przed groźnymi dla zdrowia dziecka pneumokokami. Zachęcamy do skorzystania z tej możliwości.Twoje dziecko może zostać zaszczepione szczepionką 13-walentną (PCV 13) stanowiącą w tej chwili najszerszą, z dostępnych ochronę.Nie czekaj, skorzystaj z bezpłatnej profilaktyki!

Speak Your Mind

*