Cytologia jest najważniesza.

Cytologia jest najważniejsza

Dlaczego profilaktyka raka szyjki macicy jest ważna?

Ponieważ wczesne wykrycie raka szyjki macicy gwarantuje niemal 100% skuteczność wyleczenia. Rak szyjki macicy jest chorobą nie dającą objawów przez długi czas, nawet około 10 lat, dlatego tylko regularne wykonywanie cytologii pozwala na wczesne wykrycie i skuteczne leczenie choroby. Niestety, cytologię regularnie wykonuje tylko około 30% Polek. Jest to przyczyną tego, że tylko u 20% wszystkich kobiet, u których rozpoznaje się raka szyjki macicy, wykrywany jest on w stopniu przedinwazyjnym, to znaczy takim, który umożliwia całkowite wyleczenie. W Polsce co roku na raka szyjki macicy zapada 4 000 kobiet (10 dziennie!), a połowa z nich umiera. Każda kobieta powinna wykonywać cytologię co trzy lata, jeśli lekarz nie zaleci inaczej.

Kogo badamy i leczymy?

Program profilaktyczny skierowany jest do grupy kobiet najbardziej zagrożonych rakiem szyjki macicy w wieku od 25 do 59 lat, które w ciągu ostatnich trzech lat nie miały wykonywanego badania cytologicznego.
Zapraszamy Panie ubezpieczone w NFZ.

Jakie badania wykonujemy?

W ramach etapu podstawowego programu wykonywane jest badanie cytologiczne, a w przypadku stwierdzenia niepokojących zmian, pacjentka kierowana jest na dalszą diagnostykę do etapu pogłębionej diagnostyki programu. Kobiety, u których rozpoznano raka szyjki macicy lub inne schorzenia wymagające leczenia specjalistycznego zostają skierowane do dalszej diagnostyki poza programem. Badania cytologiczne podlegają procedurom kontroli jakości zgodnym z Europejskimi wytycznymi kontroli jakości badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy.

Gdzie należy się udać?

Bezpłatne i bez skierowania badania cytologiczne można wykonać w Poradni Ginekologiczno-Położniczej Przychodni Południe. Wystarczy zgłosić się osobiście lub umówić na wizytę telefonicznie.

Kiedy można się zgłosić?

Program trwa od 2004 roku. Badania są wykonywane w Poradni Ginekologiczno-Położniczej Przychodni Południe po wcześniejszym uzgodnieniu terminu: poniedziałki, środy i piątki w godzinach 09:00:-14:00, we wtorki, czwartki i piątki w godzinach 14:00-17:00.